Természetes gyógymódok allergia ellen

Az allergia napjainkban egyre többünket érint – tavasztól őszig szinte állandóan jelen van az életünkben, és sokszor úgy érezzük, mintha nem is lenne belőle kiút. Tüsszögés, orrfolyás, szemviszketés, köhögés vagy bőrkiütések – ezek a tünetek nemcsak kellemetlenek, de hosszú távon rontják az életminőségünket is.
Ha allergiával küzdünk, akkor pontosan tudjuk, hogy az antihisztaminok sokszor ugyan hatásosak, de nem mindig mellékhatások nélkül. Éppen ezért egyre többen fordulunk a természetes gyógymódokhoz, amelyek nemcsak enyhíthetik a tüneteket, hanem az immunrendszerünket is támogatják – hosszú távon. Úgyhogy most mi is összegyűjtöttük a leghatékonyabb természetes megoldásokat, amelyek segíthetnek az allergiás tünetek kezelésében és megelőzésében.
MI TÖRTÉNIK A SZERVEZETÜNKBEN ALLERGIA ESETÉN?
Allergia során az immunrendszerünk túlreagál egy olyan anyagra – az allergénre –, amely valójában nem lenne veszélyes. Ez lehet pollen, poratka, állatszőr, élelmiszer vagy vegyi anyag, de az alábbi cikkben részletesen is írtunk a leggyakoribb allergiatípusokról. A szervezet allergia során hisztamint szabadít fel, amely gyulladást okoz, így jelennek meg az olyan tipikus allergia tünetek, mint például:
- az orrdugulás, az orrfolyás
- a tüsszögés
- a szemviszketés vagy a könnyezés
- a bőrkiütések, az ekcéma
- a köhögés, esetleg a nehézlégzés.
A célunk nemcsak a tünetek enyhítése, hanem az immunrendszer kiegyensúlyozása is – ebben pedig a természet patikája rengeteget tud segíteni.
TERMÉSZETES GYÓGYMÓDOK ALLERGIA ELLEN
Quercetin – a természetes antihisztamin
A quercetin egy flavonoid, amely gyümölcsökben, zöldségekben (pl. hagyma, alma, brokkoli) található meg. Erőteljes antioxidáns, és segíthet gátolni a hisztamin felszabadulását, így csökkentheti a gyulladást és az allergiás reakciókat.
HerbaTIPP: érdemes étrend-kiegészítő formájában szedni a pollenszezon előtt már 2-3 héttel, hogy időben felkészüljön a szervezet.
C-vitamin – az immunrendszer barátja
A C-vitamin nemcsak a megfázás ellen hasznos, hanem természetes antihisztamin hatása is van. Rendszeres szedésével csökkenthetjük a légúti allergiás tüneteket és támogathatjuk az immunrendszer kiegyensúlyozott működését.
HerbaTIPP: kombináljuk bioflavonoidokkal (például acerola cseresznyével vagy csipkebogyóval), hogy jobban hasznosuljon.
Probiotikumok – a bélflóra és az allergia kapcsolata
Kevesen tudják, de az allergiák és az emésztőrendszer egészsége között szoros összefüggés van. A probiotikumok segítenek helyreállítani a bélflórát, amely fontos szerepet játszik az immunrendszer működésében.
HerbaTIPP: válasszunk olyan probiotikumot, amely többféle törzset tartalmaz, és lehetőleg tartalmaz prebiotikumokat is.
Csalán – a hazai kedvenc antihisztamin
A csalánlevél gyulladáscsökkentő, vizelethajtó és hisztamin-blokkoló hatású. Rendszeres fogyasztása csökkentheti a pollenallergiás tüneteket, különösen, ha már a szezon előtt elkezdjük.
HerbaTIPP: fogyasszunk napi 1-2 csésze csalánteát, vagy használjuk kapszula formájában.
Homoktövis – immunerősítő arany
A homoktövis C-vitaminban és antioxidánsokban gazdag, ezért erősíti az immunrendszert, és segít a szervezetnek ellenállni a környezeti hatásoknak – így az allergéneknek is.
HerbaTIPP: a homoktövis napi szintű fogyasztása támogathatja a természetes védekezőképességet.
Spirulina – a természet algája
A spirulina egy mikroszkopikus alga, amely rendkívül gazdag tápanyagokban. Klinikai kutatások szerint csökkenti az orrdugulást, a tüsszögést és a viszketést allergia esetén.
HerbaTIPP: fogyaszthatjuk por formájában turmixban, vagy kapszulaként. Fontos a fokozatos hozzászoktatás.
Méhpempő és helyi méz – természetes deszenzitizálás
A helyi méz kis mennyiségben tartalmazhat polleneket, ami hozzászoktatja a szervezetet az adott régió allergénjeihez. A méhpempő pedig immunerősítő és gyulladáscsökkentő tulajdonságú.
HerbaTIPP: naponta egy teáskanál helyi méz már segíthet a szezon előtti időszakban.
Illóolajok – a légutak természetes támogatói
Az eukaliptusz, borsmenta és levendula illóolajok segíthetnek az orrjáratok kitisztításában, csökkenthetik a gyulladást, és nyugtatják az idegrendszert.
HerbaTIPP: inhaláljunk naponta néhány csepp illóolajat forró vízben, vagy párologtassunk a hálószobában.
Tengeri sós orröblítés – fizikai méregtelenítés
Az orröblítő készülék segítségével eltávolíthatjuk az orrnyálkahártyán megtapadt polleneket, így kevesebb allergén juthat be a szervezetbe.
HerbaTIPP: használjunk naponta reggel és este fiziológiás sós oldatot allergiaszezonban.
Táplálkozás és életmód
A természetes gyógymódok mellett ne feledkezzünk meg az egészséges életmódról sem. A feldolgozott ételek, finomított cukrok és adalékanyagok növelik a gyulladást a szervezetben.
HerbaTIPP: kerüljük a gyulladást fokozó élelmiszereket, fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt, omega-3 zsírsavat (pl. lenmag, dió, halolaj).
A TERMÉSZET SEGÍT, HA TUDATOSAN ÉLÜNK VELE
Az allergia nem csupán szezonális bosszúság – hosszú távon is kihívás lehet. Azonban ha tudatosan, megelőzően gondoskodunk magunkról, természetes eszközökkel is sokat tehetünk a tünetek csökkentéséért és az életminőségünk javításáért. Nem feltétlenül kell gyógyszerekkel kezdenünk – a természet bőségesen kínál lehetőséget, ha nyitottak vagyunk rá. A quercetin, C-vitamin, csalán, probiotikumok és más természetes szerek nemcsak enyhítik a panaszokat, hanem támogatják az immunrendszerünket is.
Figyeljünk magunkra, legyünk felkészültek már a szezon kezdete előtt, és válasszuk a gyengéd, mégis hatékony természetes megoldásokat.