Kérdése van? Bátran hívjon minket! +36 20 2527902
   

Blog

Szeptemberi ínyencségek - Egészséges és tápláló receptek az őszi terményekből

Szeptemberi ínyencségek - Egészséges és tápláló receptek az őszi terményekből

Itt a szeptember, amikor a hazai kertek még bőven rendelkeznek finom, egészséges harapnivalókkal. Hogy mi is segítsünk egy kicsit, hoztunk néhány egyszerű, ámde finom és legfőképpen a szervezetre is jótékony hatással bíró gyümölcsöt és zöldséget.

Persze azt is eláruljuk, hogy nem csak az alapanyagokat mutatjuk majd be, hanem egy-két receptet is megosztunk veletek, hiszen a természethez nemcsak akkor fordulhatunk, ha problémánk van! Bátran mondhatjuk, hogy szerencsések vagyunk, hiszen a hazai kertek szinte már tavasztól ontják magukból a friss zöldségeket, gyümölcsöket. Ha pedig nem rendelkezünk sajáttal, akkor is részesítsük előnybe azokat a kistermelőket, akiknek nagyobb gazdaságuk van.

 

ALMA

Mivel mással kezdenénk, mint az ősz egyik kedvelt gyümölcsével, amelynek fája szinte valamennyi hazai kertben megtalálható. Általában szeptemberben érik be, bár az idei meleg időjárásnak köszönhetően már augusztusban is megtalálható volt a kertekben. Kiváló C-vitamin-forrás, ami hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez, valamint magas rosttartalma segíthet az emésztés szabályozásában és a vércukorszint stabilizálásában. Rendszeres fogyasztása csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, és hozzájárulhat a bélrendszer egészségéhez is.

 

SZILVA

A szilva is kiemelkedik a többi szeptemberi gyümölcs közül, hiszen gyakran található meg a hazai kertekben. Számos jó tulajdonsága közül kiemelkedik magas antioxidáns tartalma, amely védi a sejteket az öregedés hatásaitól. Magas rosttartalma segíti az emésztést, míg a benne lévő K-vitamin és kálium fontos a csontok és az izmok egészsége szempontjából. 

 

PARADICSOM

Szerencsések a magyar háztartások, hiszen nyár elejétől kezdve egy kis gondoskodással folyamatosan elérhető a paradicsom, amely tele van likopinnel, ami egy erős antioxidáns. Gazdag C-vitaminban és káliumban, amelyek támogatják az immunrendszer működését és segítenek a vérnyomás szabályozásában. Frissen és főzve is érdemes fogyasztani, mivel hőkezelés során a likopin biológiailag még jobban hasznosul.

 

CÉKLA

Habár megosztó zöldségről van szó, de egy igazi tápanyagbomba. Gazdag folsavban, vasban és antioxidánsokban, így erősíti a vérkeringést, és javítja az oxigénszállítást a szervezetben. Különösen ajánlott azok számára, akik vérszegénységgel vagy magas vérnyomással küzdenek, mivel a cékla hozzájárulhat a vérnyomás csökkentéséhez.

 

TÖK

A sütőtök vagy főzőtök nemcsak finom, de rendkívül tápláló is. Gazdag A-vitaminban, amely jót tesz a szem egészségének, valamint antioxidánsokban, amelyek segítik a bőr rugalmasságának megőrzését. Az ősz beköszöntével a tök egyre nagyobb szerepet kap az étrendünkben, hiszen alacsony kalóriatartalma miatt ideális diétás étel is lehet.

 

Mivel már megismertünk pár szeptemberi zöldséget és gyümölcsöt, jöjjenek a kedvenc őszi receptjeink, amelyeket a Herbadoctor csapata is bátran készít, hiszen könnyen elérhetőek az alapanyagok, egyszerűen elkészíthetőek és táplálóak is!

 

  1. Almás-céklasaláta

Ez a friss és tápláló saláta ideális vacsora vagy köret lehet, tele vitaminokkal és antioxidánsokkal.

Hozzávalók:

  • 2 közepes alma (nem lényeges, hogy melyik fajta)
  • 2 közepes cékla
  • 1 evőkanál citromlé
  • 1 evőkanál olívaolaj
  • Egy marék friss petrezselyem
  • Só és bors ízlés szerint

Elkészítés:

  1. Hámozd meg az almát és a céklát, majd reszeld le őket.
  2. Add hozzá a citromlevet és az olíva olajat.
  3. Szórd meg apróra vágott petrezselyemmel, sózd, borsozd, és jól keverd össze.

Ez a saláta kiváló rostforrás, segít az emésztésben, és antioxidánsokkal látja el a szervezetet, miközben alacsony kalóriatartalmú.

 

  1. Sült tökkrémleves

A tökből készült leves ideális az őszi időszakra, és melegen fogyasztva megnyugtató hatással is bír.

Hozzávalók:

  • 1 kg sütőtök
  • 1 közepes vöröshagyma
  • 2 gerezd fokhagyma
  • 750 ml zöldségleves alaplé
  • 1 dl tejszín (elhagyható)
  • Só, bors, szerecsendió

Elkészítés:

  1. A sütőtököt vágd nagyobb darabokra, és süsd 200 fokos sütőben 30-40 percig, amíg megpuhul.
  2. Közben a hagymát és a fokhagymát aprítsd fel, és egy lábasban párold üvegesre.
  3. Add hozzá a megsült tököt, öntsd fel alaplével, és forrald össze.
  4. Botmixerrel pürésítsd, ízesítsd sóval, borssal és szerecsendióval. Ha szeretnéd, adj hozzá tejszínt is.

A sütőtök antioxidánsokban gazdag, és magas A-vitamin-tartalma védi a szemet és a bőrt. Alacsony kalóriatartalma miatt ideális azoknak is, akik figyelnek a súlyukra.

 

Szilvás-zabpehely sütemény

Ez az egyszerű sütemény nemcsak finom, hanem tele van rosttal és természetes cukrokkal, így kiváló édesség lehet egy egészséges reggelihez vagy uzsonnához.

Hozzávalók:

  • 200 g zabpehely
  • 100 g teljes kiőrlésű liszt
  • 2 tojás
  • 150 g joghurt
  • 3 evőkanál méz
  • 300 g friss szilva
  • 1 teáskanál sütőpor
  • Fahéj ízlés szerint

Elkészítés:

  1. A zabpelyhet, lisztet és sütőport keverd össze.
  2. A tojásokat verd fel, majd keverd hozzá a joghurtot és a mézet.
  3. Öntsd a nedves hozzávalókat a száraz összetevőkhöz, és jól keverd össze.
  4. Vágd félbe a szilvákat, és helyezd őket a tészta tetejére.
  5. Süsd 180 fokos sütőben 30-35 percig.

Ez a sütemény magas rosttartalmú, amely segíti az emésztést, miközben a szilva antioxidánsokban gazdag, így lassítja az öregedés folyamatát.



A szeptemberi hazai kertekben elérhető gyümölcsök és zöldségek, mint az alma, szilva, paradicsom, cékla és tök, mind egészségesek és táplálóak. Ezek a termények nemcsak finomak, hanem számos pozitív hatással bírnak a szervezetre, különösen azok számára, akiknek fontos az immunrendszer erősítése, a szív- és érrendszer védelme, valamint az emésztés támogatása. 

A fenti receptek könnyen elkészíthetőek és tökéletesek arra, hogy egészséges ételekkel támogassuk az őszi étrendet. De bátran ismerkedjünk a kistermelői piacokkal is, hiszen számos más olyan gyümölcs vagy zöldség van, amely könnyedén beépíthető az étrendünkbe.