Orbáncfű: a lelki nyugalom gyógynövénye
Az orbáncfű egy igen értékes gyógynövény, amely erdő és útszéleken, dombokon és réteken, júliustól szeptember közepéig virágzik. Ez az érdekes növény onnan nyerte a nevét, hogy a nyáron legelésző lovak nehezen gyógyuló sebeket (orbáncot) kaptak tőle.
Az orbáncfüvet a növényi gyógyászat gyors sebgyógyító hatása miatt már évezredek óta használja. Hippokratész, Paracelsus, Bock, Matthioluns, Fink és sokan mások igazolták hatásosságát műveikben a népi orvoslásra támaszkodva.
Az orbáncfű népies nevei: csengőfű, csengőlinka, kozmadinor, lyukaslevelűfű, Szent Antal virága, Szent János füve, Jézus füve, jánosfű, Jézussebefű, vérfű.
Nagy koncentrációban megtalálhatók benne bizonyos potenciális immunmódosító vegyületeket (flavonoidok), valamint egy antivirális és depresszióellenes hatást hordozó vegyület, a hipericin is.
Egyéb vizsgálatok kimutatták még, hogy a növény antibakteriális, gombaölő és gyulladás gátló hatásokkal is rendelkezik.
Hatóanyagai: illóolaj, cseranyag, flavonoidok, naftodiantronok, cserzőanyagok, xantonok, rutin, színanyagok, cukor, kolin, pektin, flavonglikozidok, izokvercetin.
Az orbáncfű nagyon híres ideg- és lelki panaszokra gyakorolt gyógyhatásáról, de ezek mellett még hosszú listát olvashatunk jótékony hatásairól:
- Mellékhatások nélkül segíthet kezelni a rossz hangulatot
- Segít epe és vesebajokban
- Csökkentheti a magas vérnyomást
- Szív és érrendszeri megbetegedések esetén is jó hatása lehet
- Segítségünkre lehet még belső vérzések esetén és a vérkeringés szabályozására
- Serkentheti a májműködést
- Csökkenheti a bronchitist (hörghurut)
- Fokozhatja az epetermelést
- Segít emésztési zavarok, hasmenés esetén
- Olaj formájában külsőleg kezeli az aranyeret