Kérdése van? Bátran hívjon minket! +36 20 2527902
   

Blog

Október, a látás hónapja

Október, a látás hónapja

Már húsz éve fókuszban a látás hónapja októberben és ez alkalomból mi is összegyűjtöttük a legfontosabb információkat szemünk védelme érdekében. Mit tehetünk minden nap látásunkért? Mire figyeljünk oda munkavégzés közben? Milyen gyógynövényekkel, vitaminokkal segíthetjük érzékszervünket? Ezekre keressük a választ!

Tudtad, hogy 2004-ben szervezték meg először Magyarországon a Látás Hónapját, amelyet a Magyar Látszerész Szövetségnek köszönhetünk? A cél akkor is ugyanaz volt, mint azóta minden évben, vagyis, hogy felhívják a figyelmet a szemünk védelmére, a látás fontosságára. Habár itthon október lett hivatalosan is a látás hónapja, azonban sok más ország a májust tartja annak, vagyis pontosabban megfogalmazva az egészséges látás hónapjának („Healthy Vision Month”). 

Ezen rövid kitekintő után mi is fontosnak tartottuk, hogy fókuszba kerüljön a látás fontossága, a szemünk egészsége, hiszen minden korosztály számára érdekes téma. Különösen a mai világban, amikor nem hogy nap, de szinte egy óra nem múlik el a nélkül, hogy digitális eszközöket (mobiltelefon, számítógép, laptop, stb.) ne használnánk. Ezek ugyanis fokozottan veszik igénybe szemünket és számtalan káros hatással bírnak. Úgyhogy mostani cikkünk lényegében egy gyorstalpaló is egyben, hogy milyen lépéseket tehetünk szemünk védelme érdekében, mire figyeljünk táplálkozásunk során (bizony, ez sem elhanyagolható tényező) és milyen természetes megoldásokhoz nyúlhatunk, amelyek segíthetnek abban, hogy megőrizzük szemünk egészségét. 

 

MIÉRT FONTOS A SZEMÜNK VÉDELME?

Kezdjük először is alapoknál, vagyis miért kell külön foglalkoznunk a szemünk védelmével, hiszen, ha romlik, használhatunk szemcseppet, vagy szemüveget is. Azonban gondoljunk abba bele, hogy az egyik legfontosabb érzékszervünkről van szó, amelyet ha bármilyen károsodás ér, akkor jelentősen romolhat, vagy legalábbis negatív irányba változhat életminőségünk is. Egyre többet és többször használunk digitális eszközöket, amelyek gyakran okozhatnak például szemfáradtságot vagy irritációt, sőt, hosszú távon akár látásromláshoz is vezethetnek!

Mindezek mellett foglalkoznunk kell az idő előrehaladásából származó negatív tényezőkre is, hiszen idősebb körben gyakrabban fordulhat elő szürkehályog vagy makuladegeneráció is, amelyek már látásvesztést is eredményezhetnek.

A fentiek miatt pedig mindenképpen érdemes időben elkezdeni foglalkozni szemünk védelmével!

 

HOGYAN VÉDHETJÜK MEG SZEMÜNKET A MINDENNAPJAINK SORÁN?

Látásunk és szemünk védelme érdekében számtalan apró, de annál hasznosabb szokást vezethetünk be mindennapi életünkbe, amelyeket ha rendszeresen alkalmazunk, akkor biztosan nagyban támogatjuk majd szervezetünket:

 

  1. Pihentessük szemünket!

Mivel egyre többen dolgoznak képernyő előtt, ezért alkalmazzuk a közismert 20-20-20 szabályt, ha van rá lehetőségünk! Vagyis 20 percenként 20 másodperc szünetet tartsunk, amikor is legalább 20 láb (amely kb. 6 méternek felel meg) távolságra nézünk. Ennek a szabálynak köszönhetően szemünk izmai ellazulhatnak és csökkenhet a szem fáradtsága is.

 

  1. Megfelelő világítás!

Tudjuk, hogy ősszel sokkal nyugtatóbb, ha csak halványan ég a lámpa, de vegyük figyelembe szemünk egészségét is! Válasszunk olvasáshoz és munkavégzéshez is elegendő valamint megfelelő irányú fényforrást, ugyanis a gyenge megvilágítás vagy a túl erős fény is megterhelheti a szemet!

 

  1. Rendszeres szemvizsgálat!

Ha semmilyen panaszunk nincs, 40 éves kor fölött ajánlott a rendszeres szemorvosi vizsgálat, hiszen nagyon sok szembetegség megelőzhető, de csak akkor, ha időben felismerik azt. Ilyenkor pedig még bőven van esély arra is, hogy megfékezzük látásunk további romlását. Ha pedig panaszunk van, akkor érdemes mihamarabb felkeresni a szakembert!

 

  1. Használjunk védőszemüveget!

Tudjuk, hogy nagyon sok trendi napszemüveg van, de első legyen mindig a védelem. Vagyis győződjünk meg arról, hogy megfelelő legyen a napfény elleni védelme is a lencsének. Ha pedig jelentős időt töltünk a számítógép monitora előtt, akkor használjunk speciális kékfény-szűrővel ellátott szemüveget, hiszen ennek köszönhetően csökkenhet a szem fáradékonysága is.

 

A fentieken túl természetesen támogathatjuk szemünket különböző vitaminokkal, amelyeket a későbbiekben részletesen is kifejtünk, úgyhogy érdemes tovább olvasni!

Mindezek előtt nézzük meg, mire figyeljünk táplálkozásunk során, hiszen ez is központi szerepet játszik szemünk egészségének megőrzésében! A helyes és tudatos étrenddel biztosíthatjuk szervezetünknek azokat a tápanyagokat, amelyek a szem regenerációjához hozzájárulnak! De nézzük is, mely zöldségeket, gyümölcsöket részesítsük előnyben:

  • zöld leveles zöldségek: ide tartozik a spenót, a kelkáposzta, a brokkoli, mert ezek segítenek megvédeni a szemünk egészségét;
  • halak és omega-3 zsírsavak: válasszunk bátran lazacot, szardíniát, tonhalat, hiszen ezek nagy mennyiségben tartalmaznak omega-3 zsírsavat, amely pedig több területen is védi látásunkat és szemünk egészségét;
  • citrusfélék és bogyós gyümölcsök: a narancsban, citromban, áfonyában rengeteg C-vitamin van, amely köztudott, hogy erős antioxidáns és védi a szem finom ereit is, ezért érdemes rendszeresen beiktatni napi étkezésünkbe.

 

HÁROM FONTOS VITAMIN, AMELY SEGÍTHET A SZEM EGÉSZSÉGÉNEK MEGŐRZÉSÉBEN

Mivel nem mindig tudunk annyi vitamint bejuttatni szervezetünkbe, mint amennyire szüksége van, ezért érdemes más forrásból is hozzájutni. Számos vitamin játszik szerepet abban, hogy látásunkat megőrizzük valamint a szemünk egészségére is figyeljünk!

 

A-VITAMIN

Az A-vitamin elengedhetetlen a retina egészségéhez és még az éjszakai látást is támogatja, nem hiába, hiszen az egyik fő feladata a szem, illetve a látás egészségének támogatása és megóvása. Bevihetjük szervezetünkbe akár sárgarépában, édesburgonyában valamint a szezonját élő sütőtökben is. 

 

C-VITAMIN

A C-vitamin más néven aszkorbinsav, az egyik legkeresettebb vitaminok közé tartozik. Szinte mindenki ismeri a legismertebb hatását, az immunerősítést. Megtalálható mind növényi mind állati szervezetben. Antioxidáns hatásának köszönhetően hozzájárulhat a szembetegségek kockázatának csökkentéséhez.

 

E-VITAMIN

Az E-vitamin egy esszenciális zsírban oldódó vitamin, éppen ezért nagyon lényeges a zsíros táplálékok fogyasztása is, hogy az E-vitamin megfelelően felszívódjon és hasznosulni tudjon. Számos jótékony hatással van a szervezetre és megtalálható például a mandulában, mogyoróban vagy az avokádóban is.

 

HÁROM FONTOS GYÓGYNÖVÉNY, AMELY SEGÍTHET A SZEM EGÉSZSÉGÉNEK MEGŐRZÉSÉBEN

A vitaminokon kívül fontos megemlíteni azokat a gyógynövényeket is, amelyek segíthetnek, hiszen hasznos kiegészítői lehetnek a szemvédő étrendnek és nagy előnyük, hogy természetes úton segítenek látásunk megőrzésében.

A kamilla gyulladáscsökkentő tulajdonságának köszönhetően csökkentheti a szem körüli irritációt, így külsőleg alkalmazva, borogatás formájában is segíthet megnyugtatni a fáradt, gyulladt szemet. A körömvirág tea fogyasztása is segíthet csökkenteni a szem gyulladásait és a látás megőrzéséhez is hozzájárulhat. A fekete áfonya pedig a szem hajszálereinek védelmében nyújt támaszt és mivel antioxidáns hatással rendelkezik, segíthet a szem öregedésének lassításában is.

 

Ha pedig egy összetett kiegészítőt keresünk, akkor a Herbadoctor Liposomax Forte Optivita készítményünk az, amelyet bátran javaslunk. Egy olyan, antioxidánsokat tartalmazó készítmény, amely természetes eredetű lutein, likopin (vagy likopen), asztaxantin, zeaxantin hatóanyagokat, E-vitamint és fekete áfonyát tartalmaz tökéletes kombinációban, kiváló felszívódású, liposzómás formában. Az egymást támogató karotinoidok, melyek a növények színét is adják, együttes erejükkel többek között abban is segítenek, hogy szemünk egészségének fenntartásával ezeket a színeket minél tovább, tökéletes szépségükben láthassuk. 

 

Látható, hogy számtalan formában tudjuk támogatni szemünk egészségét, akár természetes úton a mindennapi életvitelünkön nem változtatva. A Látás Hónapja pontosan erre hívja fel a figyelmet, hogy a prevenció fontos szemünk egészségének érdekében is. Ennek megőrzése pedig nélkülözhetetlen ahhoz, hogy hosszú távon is élvezhessük az éles látás nyújtotta előnyöket!