Nagyító alatt a stroke
Minden év október 29-én tartják a stroke világnapját azzal a céllal, hogy felhívják a figyelmet erre, a világszerte emberek millióit érintő betegségre. Ennek kapcsán vettük mi is nagyító alá a stroke-ot, úgyhogy érdemes végigolvasni legújabb cikkünket!
Sokan csak szélütésnek hívják idehaza, de így is kiemelt figyelmet igényel a stroke, hiszen világszerte a harmadik leggyakoribb halálok között van*. Éppen ezért tartják meg minden év október 29-én a stroke világnapot, amikor is minél szélesebb körben igyekeznek felhívni a figyelmet a stroke tüneteire, következményeire és a prevencióra vagy más néven megelőzésre.
MI A STROKE ÉS MIÉRT ÉLETVESZÉLYES?
Stroke akkor következik be, amikor az agyba irányuló véráramlás megszakad, amely az agysejtek elhalásához vezethet. Van olyan típusa, amikor vérrög vagy szűkület okozza a stroke-ot az agyi erekben, illetve lehet, amikor az agyi erek megrepednek és vérzés lép fel. Mivel az agyunk más és más területért felelős, ezért a stroke tünetei attól függnek, hogy éppen az agy mely területén történt a károsodás. Fontos arra is felhívnunk a figyelmet, hogy a stroke alapvetően kezelhető, de csak abban az esetben, ha időben érkezik a segítség, amely legfeljebb három óra!
A stroke azért is alattomos betegség, mert bárki érintett lehet, függetlenül a nemtől vagy a kortól, viszont vannak rizikófaktorok, amelyek növelhetik a kialakulásának esélyét:
- magas vérnyomás, amely a stroke elsődleges kiváltó oka lehet, hiszen az agyi ereket fokozottan terheli meg;
- dohányzás, hiszen a dohányzás érszűkületet okozhat;
- cukorbetegség, amely során károsodhatnak az erek;
- elhízás, amely ugyancsak növelheti a magas vérnyomást valamint a cukorbetegség kialakulását;
- magas koleszterinszint, amelynek egyik eredménye lehet, hogy szűkülnek az erek;
- mozgásszegény életmód, amely az előbb felsoroltakhoz vezethet.
Habár valamennyi korosztály érintett lehet, azonban míg korábban elsősorban az idősebb korosztályban volt magasabb az előfordulása, az utóbbi időben egyre több fiatalabb középkorú embert diagnosztizálnak stroke-kal. Azt, hogy ennek mi lehet a pontos oka, nem tudni, de valószínűleg a modern életmóddal függhet össze, amelynek jellemzői a mozgásszegény életmód, a stressz és az egészségtelen táplálkozás egyaránt.
A STROKE JELEI ÉS TÜNETEI
A stroke gyors felismerése szó szerint életet is menthet, úgyhogy ha az alábbiakat észleljük, akkor érdemes orvosi segítséget kérnünk:
- Arczsibbadás vagy akár bénulás is, amely gyakran csak az arc egyik oldalán jelentkezik. Ezt úgy is észrevehetjük, hogy nem tudunk mosolyogni és akár eltorzulhat az arcunk is.
- Karok gyengesége és zsibbadása, amely érintheti mindkét oldalt vagy csak az egyiket. Ilyenkor például nem tudjuk felemelni a karunkat, vagy ha sikerül is, lecsúszik.
- Beszédzavar, amely abban nyilvánul meg, hogy nehezen tudunk beszélni vagy akár meg sem szólalunk és a beszéd megértése is gondot okozhat.
- Látászavar, vagyis homályos vagy kettős látást tapasztalunk az egyik vagy akár mindkét szemünknél.
- Szédülés és egyensúlyzavar, amely hirtelen jelentkezik.
- Erős fejfájás, amely hirtelen lép fel és intenzív.
STROKE MEGELŐZÉSE
Mivel bárki érintett lehet, ezért érdemes az alábbi javaslatokat átgondolni és a mindennapi életünkbe beiktatni.
- Egészséges táplálkozás
A kiegyensúlyozott, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag táplálkozás segíthet megőrizni az érrendszer egészségét. Néhány tipp, mire érdemes figyelnünk:
- Zöldségek és gyümölcsök fogyasztása, amelyek gazdagok antioxidánsokban, ezáltal védhetik az érfalakat.
- Teljes kiőrlésű gabonák választása, amelyek segítenek csökkenteni a koleszterinszintet.
- Egészséges zsírok, elsősorban az omega-3 zsírsavak, amelyek halban és diófélékben találhatók, csökkenthetik a gyulladásokat és a vérrögök kialakulásának kockázatát.
- Só bevitel csökkentése, hiszen a túlzott só fogyasztás magas vérnyomáshoz vezethet, ami ugyancsak növelheti a stroke kockázatát.
- Rendszeres testmozgás
A rendszeres fizikai aktivitás segíthet fenntartani az egészséges testsúlyt, csökkentheti a magas vérnyomást és javíthatja az érrendszer állapotát. Hetente legalább három alkalommal javasolt az olyan mozgásforma, mint például séta, úszás vagy kerékpározás.
- A dohányzás abbahagyása
A dohányzás érszűkületet és érelmeszesedést okozhat, amely növelheti a stroke kockázatát. A dohányzásról való leszokás jelentősen csökkentheti ezt a kockázatot, akár már néhány hónapon belül is.
- Alkohol fogyasztása mértékkel
A túlzott alkoholfogyasztás megemelheti a vérnyomást, ami szintén növelheti a stroke valószínűségét.
A stroke világnapja október 29-e, amely fontos alkalom arra, hogy felhívjuk a figyelmet ennek az életveszélyes állapotnak a megelőzésére és kezelésére. A stroke gyors felismerése és a megfelelő életmódbeli változtatások jelentősen csökkenthetik a kockázatát. A kiegyensúlyozott táplálkozás, a rendszeres testmozgás, a dohányzás abbahagyása mind hozzájárulhatnak a stroke megelőzéséhez.
*Forrás: Magyar Stroke Társaság