Kérdése van? Bátran hívjon minket! +36 20 2527902
   

Blog

Mosolyunk egészsége

Mosolyunk egészsége

Fogaink egészsége nemcsak esztétikai kérdés, hanem alapvető hatással van az általános jólétünkre valamint az egészségünkre is. Mivel november a fogászat hónapja, ezért kiemelten foglalkozunk most mi is a mosolyunk védelmével illetve adunk tippeket is a természet erejéből, hogy mivel támogathatjuk fogaink egészségét minden nap.

Minden év novemberében kiemelt figyelmet kap a szájápolás és a fogaink védelme, hiszen nemcsak esztétikailag fontos a mosolyunk szépsége, hanem a fogaink jelentős hatással vannak egészségünkre és általános jóléti állapotunkra is. Ezért is lett november a fogászat hónapja, hiszen fontos, hogy felhívjuk a figyelmet a megelőzésre, a gyakori és helyesen végzett fogmosásra vagy éppen a cukrozott ételek és italok fogyasztásának csökkentésére valamint a rendszeres ellenőrzés fontossága sem elhanyagolható. Gondoltad volna például, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az egyik leggyakoribb szájüregi betegség között tartja számon a fogszuvasodás mellett a fogínybetegségeket vagy a szájüregi rákot? Fogainkra éppen ezért ne csak úgy gondoljunk, mint egy szép mosolyra, hanem sokkal nagyobb jelentőséggel bír, hiszen számos szájüregi betegség elkerülhető a rendszeres ápolással vagy éppen az ellenőrzéssel.

 

A FOGÁSZATI HÓNAP EREDETE ÉS JELENTŐSÉGE

Nagyjából a 20. század közepére tehető, amikor egyre nagyobb hangsúlyt kapott a fogápolás, hiszen szoros kapcsolatot véltek felfedezni a szájüregi betegségek és az általános egészség között. Éppen ezért is ideális a november, hiszen az év végi, gyakran stresszes időszak előtt kicsit nagyobb figyelmet fordíthatunk mi is fogaink védelmére és egészségére is.

 

MIÉRT IS FONTOS A FOGAINK VÉDELME?

Hogy egy egyszerű példával éljünk, fogaink szinte nélkülözhetetlenek a mindennapi életben. Gondoljunk csak az étkezésre vagy a beszédre vagy a mosolyunkra! Azonban az egyszerű fogászati problémák gyakran túl is mutatnak a fájdalmon vagy a diszkomfort érzeten, ugyanis az elhanyagolt fogászati problémák gyulladáshoz, gyulladási gócponthoz vezethetnek, szív- és érrendszeri megbetegedéseket is okozhatnak vagy éppen cukorbetegséggel is társulhatnak. Éppen ezek miatt is fontos, hogy a fogunk is a középpontba kerüljön mindennapi életünk során. Az egészséges fogak megőrzése érdekében érdemes átfogóan átgondolnunk azokat a tennivalókat, amelyek segíthetnek a fogak, az íny és a szájüreg egészségének megőrzésében.

 

TENNIVALÓK A SZÉP ÉS EGÉSZSÉGES MOSOLY ÉRDEKÉBEN

Ahhoz, hogy megőrizzük fogaink egészségét, számos tényezőt kell figyelembe vennünk. Vannak, amelyek a napi rutinjaink részei, de vannak, amelyek időszakos figyelmet igényelnek.

 

  1. Rendszeres fogmosás és a fogselyem használata

Az alapos fogmosás kihagyhatatlan, ha fogunk egészségéről van szó és ideális, ha naponta legalább kétszer (reggel és este) meg is tesszük mindezt! Emellett persze a fogselyem használata sem elhanyagolható, hiszen fogaink közötti területeket így tudjuk igazán hatékonyan tisztítani és kell is, hiszen ezeken a helyeken könnyen megtapadhatnak az ételmaradékok, amelyek hosszú távon fogszuvasodáshoz vagy akár ínygyulladáshoz vezetnek.

 

  1. Rendszeres fogorvosi ellenőrzés

Sokan csak akkor fordulnak a fogorvoshoz, ha már fájdalmat éreznek, és nem tudják otthon csillapítani azt. Érdemes azonban évente legalább egy alkalommal felkeresni a fogorvost, hiszen például a fogszuvasodás korai felismerése megelőzhet súlyosabb beavatkozásokat is. Lehet kellemetlen, lehet félünk is vagy nem szeretjük a fogorvost, de jusson mindig az eszünkbe, hogy inkább gyakrabban rövidebb ideig találkozzunk vele, mint ritkábban, de hosszabb ideig kelljen kezelésekre járnunk.

  1. Egészséges étrend és megfelelő vitaminbevitel

Bizony-bizony, a fogaink szempontjából is fontos az étrend. Kerüljük a cukros ételek és italok fogyasztását, hiszen ezek növelhetik a fogszuvasodás kockázatot. Ha pedig mégis fogyasztunk, akkor, ha van lehetőségünk fogmosásra utána, használjuk is ki. Ezen kívül a kalciumban és a D-vitaminban gazdag étrend is segíthet, hiszen hozzájárulhat a fogak és a csontok erősségéhez is. 

 

  1. Stresszkezelés

A fokozott stressz a fogainkra is hatással van, hiszen például a stressz okozta fogcsikorgatás vagy a fogsorok szorítása is komoly károkat tud okozni a fogakban. Mivel gyakran éjszaka, álmunkban jelentkeznek, ezért nem is tudjuk kontrollálni, pedig közben a fogzománcunkat is leépítheti, amely érzékenységhez vagy akár sérülékenységhez is vezethet. Alkalmazzunk bátran relaxációs technikákat, mint a meditáció vagy a légző gyakorlatok, amelyekkel csökkenthetjük a stresszt is.

 

  1. Megfelelő hidratáció

A nyál termelődése fontos, hiszen természetes védelmet is biztosít szánkban, vagyis segít lemosni az ételmaradékokat vagy semlegesíti a baktériumok által termelt savakat is. Éppen ezért fontos, hogy a hidratáció folyamatosan fenn legyen tartva, amellyel elkerülhetjük a szájszárazságot, ami pedig fogszuvasodáshoz vagy ínygyulladáshoz vezethet. Viszont érdemes kerülnünk az alkoholtartalmú szájvizeket, amelyek fokozhatják a nyálkahártyák szárítását.

 

  1. Forduljunk bátran a természethez

Több olyan gyógynövény is van, amelyekhez bátran fordulhatunk fogászati esetekben. Ilyen például a szegfűszeg, amelyet már régóta a fogfájás elleni természetes szerként ismernek, hiszen antibakteriális és enyhe fájdalomcsillapító hatása van. Néhány csepp szegfűszegolaj egy vattapamacson segíthet csökkenteni a fájdalmat. A zsálya levelei antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal bírnak, amelyek ugyancsak segíthetnek a szájüregi gyulladások enyhítésében és a friss lehelet fenntartásában. A kamilla pedig nyugtató és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek segíthetnek az ínygyulladás csökkentésében és az érzékeny fogak megnyugtatásában.

 

A fogászati egészség hónapja minden évben novemberben emlékeztet minket arra, hogy a fogaink megőrzése és védelme mennyire fontos része az egészséges életmódnak. A rendszeres fogmosás, a fogselyem használata, az egészséges étrend és a rendszeres fogorvosi látogatás mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy fogainkat és szánkat a lehető legjobb állapotban tartsuk. Tegyük meg tehát minden nap a szükséges lépéseket, hogy mosolyunk hosszú távon is megmaradjon, és novemberben kiemelt figyelmet szenteljünk fogainknak – hiszen a megelőzés mindig egyszerűbb és kevésbé fájdalmas, mint a kezelés.