Kérdése van? Bátran hívjon minket! +36 20 2527902
   

Blog

Mikor érdemes szakemberrel konzultálnunk a vitaminpótlásról?

Mikor érdemes szakemberrel konzultálnunk a vitaminpótlásról?

Folytatjuk a vitamin kiegészítőkről készült sorozatunkat, hiszen tél vége felé közeledve sokan érezzük azt, hogy kevesebb energiával rendelkezünk, könnyebben megfázunk, és a tavasz közeledte ellenére is fáradtnak, lehangoltnak érezzük magunkat. Ilyenkor sokszor elgondolkodunk azon, lehet, hogy szükségünk lenne valamilyen vitaminra. De vajon mikor kell igazán komolyan vennünk ezt a kérdést?

Sokan azt gondolják, hogy a vitaminok szedése egyszerű döntés: ha fáradtnak érezzük magunkat, beveszünk egy multivitamint, és máris megoldódik a probléma. Az igazság azonban ennél összetettebb. A vitaminok és ásványi anyagok pótlása nem minden esetben egyforma módon szükséges mindenkinek, és bizonyos helyzetekben érdemes szakemberrel konzultálnunk, hogy valóban azt adjuk a szervezetünknek, amire éppen szüksége van. De tudjuk-e vajon azt is, hogy mikor van szükségünk szakértői véleményre? Hogyan állapíthatjuk meg, hogy valóban vitaminhiánnyal küzdünk, és mit kell figyelembe vennünk, mielőtt étrend-kiegészítőt választunk? Nézzük meg részletesen!

 

MIÉRT NEM MINDIG ELÉG AZ ÖNDIAGNÓZIS?

A vitaminok és ásványi anyagok kulcsfontosságú szerepet játszanak az egészségünk fenntartásában, de a túlzott vagy a nem megfelelő pótlás éppúgy problémákat okozhat, mint a hiányuk. Szinte nap mint nap szembetalálkozunk jobbnál jobbnak ígért multivitaminnal vagy divatvitaminokkal és egyből úgy gondoljuk, hogy nekünk is szükségünk van rá, hiszen a hallott vagy olvasott probléma közül legalább eggyel mi is azonosulni tudunk. Gondoljuk át azonban kicsit jobban ezt az öndiagnózis kérdését, hiszen lehet, hogy sokkal nagyobb problémát okozunk saját magunknak. Nézzük a legfontosabbakat: 

  • Sokszor azt halljuk, hogy a vitaminhiány egyértelműen a fáradtság eredménye, holott a kimerültség hátterében számos tényező állhat, mint például az alváshiány, a stressz vagy a hormonális egyensúlyhiány.
  • Lehet nem gondoltad volna, de a túlzott vitaminbevitel akár veszélyes is lehet, hiszen bizonyos vitaminokat, például a zsírban oldódó D-vitamint, A-vitamint vagy E-vitamint túl is lehet adagolni, ami hosszú távon egészségügyi problémákhoz vezethet.
  • A tünetek sokszor félrevezethetnek, hiszen egyes vitaminhiányok tünetei hasonlíthatnak más egészségügyi problémákhoz, így például a vashiányos vérszegénység és a pajzsmirigy-alulműködés is okozhat hasonló tüneteket, mint a B12-vitamin hiánya.

Ezért is érdemes bizonyos esetekben szakember segítségét kérni, mielőtt vitaminpótlásba kezdünk.

 

MIKOR ÉRDEMES SZAKÉRTŐHÖZ FORDULNUNK?

Nézzük sorban a leggyakoribb eseteket, tüneteket, amikor ajánlott szakértő felkeresése, hogy pontosabb információt kapjunk vitaminszükségletünkről!

 

HA TARTÓS FÁRADTSÁGOT, KIMERÜLTSÉGET TAPASZTALUNK

Sokan télen és tavasszal is tapasztalunk fáradtságot, de ha ez az érzés heteken át tart, és nem javul megfelelő étrend és pihenés mellett sem, akkor érdemes szakemberhez fordulni. Ilyenkor leggyakrabban egy vérvizsgálattal ellenőrizhető a vas-, B12-, D-vitamin- és magnéziumszint, amelyek hiánya gyakori fáradtságot okozhat. Ha a fáradtság mellett pedig egyéb tünetek (például hajhullás, szédülés) is jelentkeznek, akkor egy átfogó laborvizsgálat segíthet a pontos okok feltárásában.

 

HA GYAKRAN BETEGESKEDÜNK

A téli hónapokban az immunrendszerünk nagyobb terhelésnek van kitéve, de ha azt vesszük észre, hogy sokkal gyakrabban betegszünk meg, mint korábban, érdemes megnézni, hogy a szervezetünk megfelelően van-e ellátva fontos tápanyagokkal. A D-vitamin köztudottan gyengítheti immunrendszerünket és a téli hónapokban különösen fontos, mivel a napfény hiánya miatt a szervezetünk nem tud elegendőt termelni. A cink és a szelén például hozzájárulhatnak az immunsejtek megfelelő működéséhez. A C-vitamin pedig antioxidáns hatású, segíthet csökkenteni a gyulladásokat és támogathatja a fertőzések elleni védekezést.

Ha a téli időszakban egymás után kapjuk el a betegségeket, egy vérvizsgálat segíthet feltárni, hogy milyen tápanyagokból szenvedünk hiányt.

 

HA SPECIÁLIS ÉTRENDET KÖVETÜNK VAGY EMÉSZTÉSI PROBLÉMÁINK VANNAK

Azok, akik például vegán étrendet követnek, vagy bizonyos táplálékallergiák miatt korlátozott étrenden élnek, nagyobb eséllyel szenvedhetnek bizonyos tápanyaghiányban. Vega étrend esetén például B12-vitamin, vas, omega-3 zsírsavak, D-vitamin hiány léphet fel, míg gluténmentes étrend esetén figyelnünk kell a B-vitaminokra, a magnéziumra vagy a cinkre is. Ha valaki felszívódási zavarral küzd (például irritábilis bél szindróma vagy Crohn-betegség), akkor nehezebben juthat hozzá bizonyos vitaminokhoz. Ha bizonytalanok vagyunk abban, hogy étrendünk minden szükséges vitamint biztosít-e, kérjünk szakértőtől tanácsot!

 

HA HOSSZÚ TÁVÚ GYÓGYSZERSZEDÉS MELLETT ÉLÜNK

Bizonyos gyógyszerek hosszú távon csökkenthetik egyes vitaminok felszívódását vagy gyorsabb kiürülését a szervezetből. A fogamzásgátlók szedésekor például csökkenhet a B-vitaminok és magnézium szintjei is, míg a gyomorsavcsökkentők B12-vitamin és magnézium hiányt okozhatnak. A vérnyomáscsökkentők pedig a kálium és a magnézium szintre lehetnek hatással. Ha rendszeresen szedünk gyógyszert, érdemes egyeztetni az orvossal arról, hogy milyen vitaminpótlás lehet hasznos számunkra.

 

Ne feledjük, hogy a tudatos vitaminpótlás kulcsfontosságú! Bár a vitaminok és ásványi anyagok pótlása fontos lehet, nem mindig szükséges „érzésre” szedni őket. Bizonyos helyzetekben – például tartós fáradtság, gyakori betegségek, speciális étrend vagy gyógyszerszedés esetén – érdemes szakember véleményét kikérni, hogy biztosan a megfelelő tápanyagokat vigyük be a szervezetünkbe.

A tudatos és kiegyensúlyozott vitaminpótlás nemcsak az egészségünket segíti, hanem elkerülhetjük a felesleges vagy akár túlzott tápanyagbevitelt is.

 

Az egészséges életmód alapja a megfelelő táplálkozás, a rendszeres mozgás és a tudatos gondoskodás – ha mindezekre figyelünk, szervezetünk hosszú távon is meghálálja a törődést!