Kérdése van? Bátran hívjon minket! +36 20 2527902
   

Blog

Miért alakulhat ki a Parkinson-kór? – A háttérben rejlő okok nyomában

Miért alakulhat ki a Parkinson-kór? – A háttérben rejlő okok nyomában

Ahogy múlnak az évek, egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítunk annak, hogy megértsük testünk működését – különösen akkor, ha egy-egy ismerős vagy családtag megbetegedésén keresztül találkozunk olyan idegrendszeri kórképekkel, mint amilyen a Parkinson-kór.

A Parkinson-kór lassan, de biztosan bontja le azokat a képességeket, amelyeket természetesnek veszünk: a mozdulatok gördülékenységét, a beszéd tisztaságát, az arckifejezéseink változatosságát. De vajon miért alakul ki a Parkinson-kór? Létezik-e megelőzés? Vagy legalább annyi, hogy tudjuk, mit kerülhetünk el, miben támogathatjuk a szervezetünket természetes módon? Ezekre a kérdésekre keressük most a választ. 



A PARKINSON-KÓR RÖVIDEN – EMLÉKEZTETŐÜL

A Parkinson-kór egy krónikus, lassan előrehaladó idegrendszeri betegség, amely elsősorban a mozgáskoordinációért felelős agyi struktúrákat érinti. A legjellemzőbb tünetek a remegés, izommerevség, lelassult mozgás és egyensúlyzavarok, de sok esetben már évekkel korábban megjelennek a „csendesebb” jelek is – például szaglásvesztés, alvászavar vagy enyhe hangulati ingadozások. A betegség középpontjában az áll, hogy az agyban található dopamintermelő idegsejtek fokozatosan elpusztulnak, amelyek pedig jelentős szerepet játszanak a mozgás szabályozásában. 

 

A Parkinson-kór kialakulásának lehetséges okai

A kutatók a mai napig nem tudják egyértelműen megmondani, mi váltja ki a Parkinson-kórt, de több tényező együttes hatását sejtik a háttérben. Genetikai hajlam, környezeti ártalmak, életmódbeli tényezők és a szervezet természetes öregedési folyamatai is szerepet játszhatnak.

 

Genetikai tényezők – örökölhető hajlam: a Parkinson-kóros esetek 5–10%-ában igazolható örökletes tényező. 

HerbaTIPP: ha a családban volt már Parkinson-kóros beteg, érdemes odafigyelnünk az első jelekre, és támogatni az idegrendszert természetes módon is.

 

Környezeti tényezők – vegyszerek, nehézfémek: a modern világban sok olyan anyag vesz körül bennünket, amelyek – bár nem tűnnek veszélyesnek – hosszú távon károsíthatják az idegrendszert. Ilyenek lehetnek például a növényvédő szerek, a nehézfémek, az ipari vegyületek, szennyezett ivóvíz, amelyek stresszt idézhetnek elő a sejtekben, amely pedig hosszú távon hozzájárulhat az idegsejtek pusztulásához.

HerbaTIPP: figyeljünk oda a természetes megelőzésre, vagyis kövessünk antioxidánsokban gazdag étrendet, fogyasszunk méregtelenítő hatású gyógynövényeket.

 

Gyulladás és oxidatív stressz: az agy sejtjei különösen érzékenyek az oxidatív károsodásra. Az immunrendszer gyulladásos válasza, a szabad gyökök felszaporodása és az antioxidáns-védelem hiánya együttesen hozzájárulhat a dopamintermelő sejtek károsodásához.
HerbaTIPP: támogassuk szervezetünket a természet erejéből! Fogyasszunk kurkumát, amely természetes gyulladáscsökkentő, zöld teát, amely erős antioxidáns, szőlőmagkivonatot, homoktövist, spirulinát.

 

Belső egyensúlyhiány: a Parkinson-kórra jellemző, hogy nem egyik napról a másikra jelentkezik, hanem lassú, évekig tartó folyamatként bontakozik ki. Ez idő alatt a testünk már számos jelzést küldhet, amit ha figyelmen kívül hagyunk, könnyebben beindulhatnak a sejtszintű károsodások: szaglás csökkenése, változó hangulatok, depresszió, alvászavarok, enyhe kézremegés, finommozgások lassulása.

HerbaTIPP: ezek a tünetek nem csak Parkinson-kór előjelei lehetnek, de intő jelek arra, hogy valami kibillent a szervezet egyensúlyából – ilyenkor érdemes természetes úton is támogatni az idegrendszert.



ÉLETMÓD – AMI RAJTUNK IS MÚLIK

Bár nem minden kockázati tényezőt tudunk befolyásolni, az életmódunk jelentősen hozzájárulhat a megelőzéshez. Kockázatnövelő tényezők:

  • Krónikus stressz
  • Mozgáshiány
  • Egészségtelen táplálkozás
  • Alváshiány
  • Krónikus gyulladások a szervezetben



Nem minden elkerülhető, de sok minden befolyásolható

A Parkinson-kór kialakulásának pontos oka még ma is kutatás tárgya, de azt biztosan tudjuk, hogy a genetikai hajlam mellett a környezeti hatások, a gyulladások, a stressz és az életmódunk is jelentős szerepet játszik. Lehetőségünk van arra, hogy figyeljünk testünk jelzéseire, csökkentsük a kockázatokat és támogassuk az idegrendszerünket természetes módszerekkel. Lehet, hogy nem tudjuk teljesen megelőzni a Parkinson-kórt, de tudatos életmóddal és természetes támogatással lassíthatjuk a sejtszintű öregedést, védhetjük az agyunkat, és megőrizhetjük életminőségünket hosszú távon is.