Levendula: a nyugalom növénye
Az ajakosvirágúak családjába levendula a Földközi-tenger vidékéről származik, és az egyik legsokoldalúbban használt gyógy-, fűszer-, és dísznövény.
Az ókori görögök és rómaiak tisztító tulajdonságáért és illatáért kedvelték a levendulát, Európába jutását a rómaiaknak köszönhetjük.
1920-as évek közepén Bittera Gyula – korának neves gyógynövényszakértője – hozta létre Magyarországon az első levendula ültetvényt, melyet Franciaországból hozott szaporítóanyaggal telepített be.
A levendula finom, nagyon kellemes illatú lilás virága rengeteg illóolajat, cseranyagokat, flavonoidokat és kumarinokat (a véralvadási faktorok aktiválásához szükséges K-vitamin hatását gátolják) tartalmaz.
Amellett, hogy a levendula fokozza a testi, lelki frissességet, javítja az életfolyamatokat, kiváló antibakteriális, gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő hatása van és köztudottan nyugtató, feszültségoldó illóolajként használva, még számos jótékony hatása ismert:
- Tisztítja a légutakat, csökkenti a légúti fertőzéseket
- Enyhíti a napozás okozta leégést
- Gyógyítja az ekcémát és pikkelysömört
- Enyhíti a gyulladásos izomfájdalmakat
- Immunrendszer erősítő
- Hatékony zsíros hajra és korpás fejbőrre
- Női betegségeknél hatásos irrigáló szer
- Oldja a szélgörcsöket, fertőtleníti a beleket
- Segíti a horzsolások és kisebb sebek gyógyulását
- Elalvást segítő, jó gyógyír álmatlanság, alvászavarok esetén
- Segít pszichés és idegi panaszok esetén
- Szív és érrendszerhez kapcsolódó panaszok (alacsony vérnyomás) enyhítésében
- Kiváló bőrápoló - Alkalmas izmok és ízületek gyulladásának csökkentésére
Levendula tea elkészítése
Két teáskanálnyi levendulavirágot tegyünk egy csésze forrásban lévő vízbe, majd hagyjuk állni 5-10 percig és szűrjük le. Mézzel édesítve fogyaszthatjuk.