Kérdése van? Bátran hívjon minket! +36 20 2527902
   

Blog

KIEGÉSZÍTŐK – Mikor érdemes vitaminkészítményeket szedni?

KIEGÉSZÍTŐK – Mikor érdemes vitaminkészítményeket szedni?

A tél végéhez közeledve sokan érezzük magunkat fáradtnak, kimerültnek, és könnyebben elkapjuk a különböző betegségeket is. Február az a hónap, amikor az ünnepek után már régen visszazökkentünk a hétköznapi rutinba, a napfény még mindig kevés, és a hideg, szeles időjárás próbára teszi a szervezetünket. Nem véletlen, hogy ilyenkor sokan gondolkodunk el azon, hogy szükségünk lehet-e extra vitaminpótlásra.

De vajon tényleg szükség van kiegészítőkre, vagy elegendő az egészséges táplálkozás? Mikor és milyen esetekben érdemes vitaminkészítményeket szednünk? Hogyan találhatjuk meg az egyensúlyt a természetes források és a táplálék kiegészítők között? Ezekre a kérdésekre is választ adunk és segítünk eligazodni abban is, hogyan támogathatjuk egészségünket tudatosan, természetes módon! De kezdjük az elején, vagyis azzal, hogy a tél vége az egyik legkritikusabb időszak az egészségünk szempontjából. Az őszi hónapokban még feltöltöttük a szervezetünket friss zöldségekkel és gyümölcsökkel, azonban februárra már sokunk vitaminraktárai kimerülnek.

 

Mi történik szervezetünkben ebben az időszakban?

  • D-vitamin-hiány, mivel hónapok óta kevés a napsütés, a szervezetünk nem tud elegendő D-vitamint előállítani, ami befolyásolhatja az immunrendszerünket és a hangulatunkat.
  • Gyengülő immunrendszer, hiszen a téli időjárás, a stressz és a mozgáshiány miatt fogékonyabbak lehetünk a fertőzésekre.
  • Téli fáradtság, mivel a kevés természetes fény és a hideg idő hatására sokan fáradtnak, lehangoltnak érezzük magunkat.
  • Kevesebb friss élelmiszer, hiszen a szezonális zöldségek és gyümölcsök mennyisége csökken, így nehezebb természetes forrásból fedezni a vitaminokat.

 

Ez az időszak tehát különösen megterheli a szervezetünket, ezért érdemes tudatosan támogatni az egészségünket.

 

A vitaminpótlás nem mindenkinek és nem minden időszakban szükséges, de vannak olyan helyzetek, amikor különösen hasznos lehet.

 

HA NEM JUTUNK ELÉG VITAMINHOZ AZ ÉTRENDÜNKBŐL

Bár az egészséges táplálkozás a legjobb módja annak, hogy a szervezetünket ellássuk vitaminokkal és ásványi anyagokkal, bizonyos időszakokban vagy élethelyzetekben nem mindig sikerül megfelelően összeállítani az étrendünket.

Mikor fordulhat ez elő?

  • télen, amikor kevesebb a friss zöldség és gyümölcs;
  • ha sokat dolgozunk, és nincs időnk változatos étrendet követni;
  • ha speciális diétát követünk, például vegán vagy gluténmentes étrendet.

HerbaTIPP: érdemes lehet egy jól megválasztott multivitamint vagy célzottan olyan vitaminokat szedni, amelyekből hiányt szenvedhetünk.

 

HA KIMERÜLTNEK, FÁRADTNAK ÉREZZÜK MAGUNKAT

A tél végi fáradtság nagyon gyakori jelenség, amelyet gyakran vitaminhiány is okozhat.

Mely vitaminok segíthetnek ilyenkor?

  • B-vitaminok: segíthetik az energiatermelést, javíthatják a koncentrációt és csökkenthetik a fáradtságot.
  • D-vitamin: hozzájárulhat a jó közérzethez és az immunrendszer normál működéséhez.
  • Magnézium: segítheti az izmok és az idegrendszer megfelelő működését, csökkentheti a stresszt.

 

HerbaTIPP: ha tartósan kimerültnek érezzük magunkat, érdemes lehet egy laborvizsgálatot is elvégeztetni, hogy megnézzük, milyen tápanyagokból szenvedünk hiányt.

 

HA ERŐSÍTENI SZERETNÉNK AZ IMMUNRENDSZERÜNKET

A tél végén sokan még mindig könnyen megfáznak vagy elkaphatják a szezonális fertőzéseket. Az immunrendszerünk támogatása ilyenkor kulcsfontosságú.

Milyen kiegészítők segíthetnek?

  • C-vitamin: erősítheti az immunrendszert és antioxidáns hatású.
  • Cink és szelén: segíthetik a szervezet védekező képességét.
  • Probiotikumok: támogathatják a bélflórát, amely az immunrendszer egyik kulcsa.

HerbaTIPP: érdemes természetes immunerősítőket, például gyógygomba-kivonatokat, homoktövis- vagy csipkebogyó-készítményeket is beiktatni az étrendünkbe.

 

HA STRESSZES IDŐSZAKON MEGYÜNK KERESZTÜL

A tartós stressz kimerítheti a szervezetünket, gyengítheti az immunrendszert, és csökkentheti a szervezet tápanyagszintjét.

Milyen vitaminok segíthetnek a stressz csökkentésében?

  • B-vitaminok és magnézium: támogathatják az idegrendszert és csökkenthetik a fáradtságot.
  • Ashwagandha: segíthet a stressz kezelésében.

HerbaTIPP: ha folyamatosan feszültnek érezzük magunkat, érdemes lehet természetes nyugtató hatású gyógynövényeket is kipróbálni, például citromfüvet vagy levendulát.



Támogassuk tudatosan az egészségünket!

A vitamin kiegészítők nem helyettesítik az egészséges étrendet, de bizonyos időszakokban – különösen télen és tavasszal – segíthetnek pótolni a hiányzó tápanyagokat. Február az egyik legfontosabb időszak arra, hogy figyeljünk a szervezetünk jelzéseire, és ha szükséges, támogassuk magunkat megfelelő kiegészítőkkel. A kulcs mindig a tudatosság: ha fáradtnak érezzük magunkat, gyakran betegeskedünk, vagy nem tudjuk változatosan összeállítani az étrendünket, akkor érdemes lehet egy célzott vitaminpótlás mellett dönteni.

 

Ne feledjük: a természetes alapú, minőségi készítmények és a kiegyensúlyozott életmód együtt tehetik a legtöbbet az egészségünkért!