Hogyan tervezzük meg az évet lépésről lépésre?

Sokan tesznek az újév első napjaiban fogadalmakat, hiszen valahogy úgy vagyunk ezzel a nappal, mintha tiszta lappal tudnánk (újra) kezdeni. Az évünk megtervezése köztudottan hasznos, hiszen segíthet abban, hogy jobban beosszuk időnket, fókuszáltak maradjunk és így biztosabban érhetjük el azokat a célokat, amelyeket az első napokban kitűztünk magunknak. Nézzük, hogyan tervezhetjük meg az évünket már az első napokban!
Már az elején fontos egy alapgondolatot megosztani, vagyis nem elég csak az első napokban egy listát elkészítenünk, amelyet félretolunk, majd később elővesszük, amikor eszünkbe jut és elkezdjük kihúzni arról azokat, amelyeket megtettünk. Az igazán hatékony tervezés egyfajta tudatos gondolkodást és gyakorlati lépéseket is igényel egyszerre. Nem kell megijednünk, hiszen segítünk mi is és bemutatjuk, hogyan tervezzük meg hatékonyan az évünket lépésről-lépésre és három tippet is adunk, amelyek segítségével meg is valósulhatnak terveink 2025-ben! Mert valljuk be őszintén, sokszor a kezdeti lelkesedésünk 1-2 héten belül már el is fogy.
ÖSSZEGEZZÜK AZ ELMÚLT ÉVET
Ahhoz, hogy tervezni tudjunk, az első és a legfontosabb az, hogy lezárjuk az előző évünket. Erre azért van szükség, hogy mi is tanuljunk a tapasztalatainkból, átértékeljük a korábbi döntéseinket és konklúziót vonjunk le a szerint, hogy mi az, ami működött és mi az, amit másképpen kellett volna véghezvinnünk. Ha az összegzést elvégezzük, akkor biztosan tudatosabbá is válunk és akár azt is biztosíthatjuk, hogy az új évben reális és motiváló célokat tűzhessünk ki.
Hogyan kezdjünk bele az évértékelésbe?
Nem könnyű, de a legfontosabb, hogy legyen elég időnk, vagyis ne egy óra alatt akarjuk összedobni az évértékelésünket, hanem szánjunk minél több időt, hiszen valamilyen szinten egy egész évet kell feldolgoznunk. Ha ezzel megvagyunk, akkor jöhetnek a feladatok:
- Írjuk le a legfontosabb sikereinket és eredményeinket!
- Milyen célokat értünk el, milyen problémákat oldottunk meg? Minden apró dolgot leírhatunk, hiszen mindezek növelhetik az önbizalmat és erőt adhatnak az új célokhoz.
- Vizsgáljuk meg, mi nem sikerült! Nem a kudarcokon való rágódás a cél, hanem annak megértése, hogy miért nem sikerült valamit megvalósítani. Például túl nagy célt tűztünk ki, vagy nem volt elég konkrét a tervünk.
- Gondoljuk át, mi hozott örömöt, ugyanis az élet nemcsak a célokról szól.
- Írjuk le azokat az eseményeket, amelyek boldoggá tettek, és gondoskodjunk róla, hogy ezekből többet tervezzünk be a következő évben is.
TŰZZÜNK KI KONKRÉT ÉS REÁLIS CÉLOKAT
Ha már készen vagyunk az előző évünk lezárásával, itt az ideje, hogy előre is tekintsünk kicsit. Jöhetnek a célok, amelyeket az új évben meg szeretnénk valósítani vagy el szeretnénk érni. Fontos azonban, hogy itt sem szabad egyből nekiesni és egy végeláthatatlan listát írni a vágyainkról, mert a megfelelő célok lesznek azok, amelyek motiválnak és irányt is mutatnak az év során. Ezért is fontos, hogy céljaink egyértelműek és elérhetőek is legyenek egyszerre.
Hogyan fogalmazzuk meg a céljainkat?
Ennél a pontnál nagyon sokunknál csúszott már el az évtervezés, hiszen irreális célokat fogalmaztunk meg. Mit tehetünk, hogy ne kövessük el ugyanazt a hibát többször?
- Legyenek a célok specifikusak, vagyis ne azt írjuk, hogy "Többet fogok olvasni", hanem azt, hogy "Havonta 2 könyvet elolvasok".
- Fontos az is, hogy mindenképpen mérhetőek legyenek, vagyis minden célunkhoz rendeljünk mérőszámokat. Például ha az egészségünket szeretnénk javítani, dönthetünk úgy, hogy hetente háromszor sportolunk.
- Legyenek elérhetőek is a célok, hiszen fontos, hogy a realitások talaján legyünk ilyenkor is. Ha például anyagi stabilitást szeretnénk, egy éves tervvel haladjunk, ne irreális összegeket tűzzünk ki.
- Kapcsolódjanak az életünk fontos területeihez, vagyis tűzzünk ki célokat az egészség, a karrier, a család, az önfejlesztés és a kikapcsolódás terén egyaránt.
- Határozzunk meg határidőket! Egy cél akkor igazán motiváló, ha tudjuk, mikorra kell elérni. Például az egészséges életmód célja esetén az első lépés lehet az, hogy bevezetünk egy napi rutint: például fogyasszunk minden reggel egy pohár langyos vizet citrommal, vagy kezdjünk el rendszeresen gyógynövényteákat inni.
MIÉRT FONTOS A TERVEZÉS?
Ahhoz, hogy elérjük céljainkat, szükségünk van lépésekre és egy időbeosztásra is. Ha pedig egy komplett akciótervet is készítünk, akkor pontosan tudni fogjuk azt is, hogy mit tehetünk azért, hogy közelebb kerüljünk céljaink megvalósulásához! De mit tehetünk, ha még soha nem készítettünk korábban akciótervet?
- Osszuk fel a célokat kisebb lépésekre először! Ha például az a célunk, hogy több időt töltsünk a családunkkal, kezdhetjük azzal, hogy heti egy estét lefoglalunk közös programokra.
- Határozzuk meg az időkereteket, vagyis minden lépéshez rendeljünk határidőt, hogy pontosan tudjuk, mikorra kell elvégezni.
- Kövessük nyomon a haladást! Rendszeresen ellenőrizzük, hogy hol tartunk. Ezt megtehetjük egy naptárban vagy egy egyszerű jegyzetfüzetben is.
- Legyünk rugalmasak is, vagyis, ha valami nem a terv szerint alakul, ne adjuk fel. Alakítsuk át az akciótervet úgy, hogy megfeleljen a változó körülményeknek. Például, ha szeretnénk több pénzt megtakarítani, az első lépés lehet egy havi költségvetés elkészítése. Írjuk le a fix kiadásokat, és nézzük meg, hol tudunk spórolni. A megtakarított összeget helyezzük egy külön számlára, hogy ne költsük el.
Az év megtervezése nemcsak az időnk jobb beosztásában segít, hanem abban is, hogy fókuszáltan és tudatosan éljük a mindennapjainkat. A visszatekintés az előző évre lehetőséget ad arra, hogy tanuljunk a tapasztalatokból, míg a reális és konkrét célkitűzés motivál bennünket az előrelépésre. Az akcióterv pedig biztosítja, hogy a célok ne csak álmok maradjanak, hanem megvalósuljanak. Ne feledjük: a sikeres év nem azonnali változásokból áll, hanem apró, de folyamatos lépésekből. Szánjunk időt arra, hogy tudatosan tervezzünk, és tegyük az új évet valóban emlékezetessé!