Hogyan tartsuk meg a nyári lendületet ősszel?
Nyugodtan kijelenthetjük, hogy az idei évben az ősz szinte szó szerint berúgta az ajtót. Bár tudjuk, hogy a napfényes, meleg időszakokban aktívabbak vagyunk, de a lassabb és hűvösebb őszi napokban sem szabad lendületünket elveszteni. Ebben segítünk cikkünkkel!
Habár sokan szeretik az őszi időszakot, hiszen színesebb a táj, frissebb a levegő, mégis hajlamosak vagyunk arra, hogy hátat fordítsunk az olyan, nyárra jellemző egészséges szokásainknak, mint a könnyű étkezések vagy a szabadtéri mozgások. Ebbe a körbe tartozik az is, hogy már nem annyira foglalkozunk a természetes vagy éppen hazai alapanyagok választásával sem. De vajon miért lenne szükségünk arra, hogy ősszel vagy akár télen is elveszítsük a nyári lendületünket? Az egészséges szokások kialakítása és fenntartása nemcsak a testünk, de a mentális jólétünk szempontjából is kulcsfontosságú. Úgyhogy most összpontosítsunk arra, hogyan tudjuk kialakítani és fenntartani a nyáron bevált jó szokásainkat úgy, hogy az őszi hónapokban se veszítsük el a nyári energiát.
- KIS LÉPÉSEKBEN HALADJUNK
Az egészséges szokások kialakítása során az egyik legfontosabb alapelv, hogy kis lépésekkel kezdjünk. Sokan esünk abba a hibába, hogy túl nagy elvárásokat állítunk maguk elé, amelyek aztán gyorsan visszaütnek. Például ahelyett, hogy azonnal napi egy-másfél órás edzőtermi mozgást iktatnánk be az életünkbe, kezdjünk napi 10-15 perc mozgással. Ez lehet egy reggeli nyújtás vagy egy rövid séta a munka előtt vagy után. Ahogy ezek a kis szokások rutinná válnak, fokozatosan növelhetjük az időtartamot vagy az intenzitást. Természetesen a rendszerességre ilyenkor is figyeljünk!
- REÁLIS CÉLOK KITŰZÉSE
Az egészséges szokások fenntartásához fontos, hogy reális és elérhető célokat tűzzünk ki. A célok túlzottan magasra helyezése gyakran csalódáshoz vezet, és könnyen feladhatjuk azokat. Egy példa a reális célokra: ha eddig nem sportoltunk rendszeresen, ne tűzzük ki azt, hogy hetente hatszor fogunk edzeni, hanem kezdjük hetente két-három alkalommal, amit könnyebben be tudunk illeszteni az életmódunkba.
- TÁMOGATÓI KÖR KIÉPÍTÉSE
Az egészséges szokások kialakítása során sokat segít, ha van egy támogató közösségünk. Ez lehet a család, a barátok vagy egy közösségi csoport (pl.túracsoport), amely segít fenntartani a motivációt. Az ősz beköszöntével érdemes beiktatni közös programokat, például egy rendszeres családi sétát a természetben vagy egy közös főzőnapot, ahol egészséges recepteket próbálunk ki. A közös élmények és támogatás nagyban hozzájárulhatnak ahhoz, hogy ne térjünk le az egészséges útról.
Ha már otthonosan mozgunk a kialakított őszi szokásaink keretében, akkor érdemes hangsúlyt fektetnünk arra is, hogy hogyan tudjuk a nyári lendületünket ilyenkor is fenntartani! Ehhez is nyújtunk pár ötletet!
- MOZGÁS A SZABADBAN
A nyári hónapokban gyakran több időt töltünk a szabadban, hiszen a meleg időjárás és a hosszabb nappalok kedveznek a szabadtéri programoknak. Az ősz beköszöntével azonban ez nem jelenti azt, hogy teljesen le kell mondanunk a szabadtéri tevékenységekről. A friss, hűvösebb őszi levegő kifejezetten jó hatással van a szervezetre, ezért érdemes továbbra is rendszeresen mozogni odakint. Az őszi túrázás, a parkban való séta vagy a futás kiváló lehetőséget biztosít arra, hogy fenntartsuk a mozgást, és ne veszítsük el a nyár során megszerzett lendületet. Tudtad például, hogy a dánokat egy kis eső sem tántorítja el a kültéri tevékenységtől? Persze érthető, hiszen a csapadékos időjáráshoz vannak szokva, de egy jó esőkabát és egy vízálló bakancs beszerzésével nem kell elutasítanunk egy-egy kirándulást, ha az időjárás nem kedvező!
- Szezonális, természetes alapanyagok választása
A nyári hónapokban könnyű friss, szezonális zöldségekhez és gyümölcsökhöz jutni, azonban az ősz beköszöntével sem kell lemondanunk az egészséges, természetes alapanyagokról. Az őszi időszak bőséges kínálatot nyújt olyan vitaminokban gazdag alapanyagokból, mint a sütőtök, cékla, alma vagy a diófélék. Ezek nemcsak egészségesek, de finom és változatos ételek alapjául is szolgálhatnak. Az egészséges táplálkozás fenntartása pedig kulcsfontosságú ahhoz, hogy ne veszítsük el a nyáron felépített jó közérzetet és energiát.
- Hidratálás fontossága
A nyári hónapokban sokkal könnyebben észrevesszük, hogy szükségünk van a folyadékpótlásra a nagy meleg miatt. Azonban az őszi hónapokban, amikor a hőmérséklet csökken, hajlamosak vagyunk megfeledkezni a megfelelő hidratálásról. Fontos, hogy mindig figyeljünk a napi elegendő vízfogyasztásra, hiszen a szervezetünknek folyamatosan szüksége van a megfelelő mennyiségű folyadékra a megfelelő működéshez. Ha nehéznek találjuk a sima víz fogyasztását, kipróbálhatunk különféle gyógyteákat, amelyek nemcsak hidratálnak, de kellemes őszi hangulatot is teremtenek.
- Mentális egészség megőrzése
Az őszi hónapokban, amikor a nappalok rövidebbek lesznek, és kevesebb napfény ér minket, fontos figyelmet fordítani a mentális egészségünkre is. A nyári aktív és társasági élet után nehéz lehet hozzászokni a lassabb tempóhoz, de érdemes olyan tevékenységeket találni, amelyek feltöltenek minket. A meditáció, a mindfulness gyakorlatok vagy akár a kreatív hobbi, mint a festés vagy írás, hozzájárulhatnak ahhoz, hogy kiegyensúlyozottak maradjunk, és megőrizzük a pozitív hozzáállást az őszi hónapokban is.
Az egészséges szokások kialakítása és fenntartása nemcsak a nyári hónapok privilégiuma lehet. Az ősz beköszöntével is rengeteg lehetőségünk van arra, hogy továbbra is egészségesen éljünk, mind testi, mind mentális szinten. A kis lépésekben történő változtatás, a reális célok kitűzése és a támogató közeg megléte kulcsfontosságú ahhoz, hogy hosszú távon fenntartsuk az egészséges életmódot. A szabadban töltött idő, a szezonális, természetes alapanyagok választása és a mentális jólétre való odafigyelés mind hozzájárulnak ahhoz, hogy megőrizzük a nyári lendületet, és energikusan induljunk neki az őszi időszaknak.