Csipkebogyó, a téli C-vitamin forrás
A népi gyógyászatban már évezredek óta ismerik és használják a Rosa Canina nevű gyógynövényt, melyet nálunk Európában manapság már számos betegségre alkalmazhatunk.
A csipkebogyó húsának gyógyító hatását főként magas C-vitamin hatásának köszönheti. Emelett A-, B1-, B2-, E-, és K-vitamin, ásványi anyagok (például magnézium), aminosavak, cukor, pektin (vízben oldódó élelmi rost), illóolaj, karotinoidok, flavonoidok, polifenolok (antioxidáns vegyületek), cseranyag (tannin) és szerves savak (alma és citromsav) alkotják összetételét, melyek mind-mind szervezetünk egészégét szolgálják.
Csipkebogyóból gyógyteák, lekvárok, szörpök, likőrök, bor, pálinka, és kozmetikai készítmények (például pakolások, krémek) is készülnek belőle.
A csipkebogyó a téli C-vitamin forrásnak a legmegfelelőbb a megfázásos időszakban. Fogyasztása a benne lévő flavonoidoknak köszönhetően erősíti az immunrendszert, gyulladásgátló, fokozza a szervezet ellenálló-képességét.
A csipkebogyót univerzális csodaszerként tartják számon, ugyanis ezek mellett még rengeteg jótékony hatással rendelkezik:
- Segíti az emésztést
- Egyensúlyban tartja a pajzsmirigyet
- Kiváló vízhajtó
- Helyreállítja az epe és a máj működését
- Csökkenti a koleszterinszintet
- Nyugtató hatású
- Csökkenti a vérnyomást
- Gyógyítja az influenza tüneteit
- Természetes fájdalomcsillapító