Cickafark: Akhilleusz csodaszere
Kevesen tudják hogy a cickafark, mely körül megannyi tévhit kering, egy hasznos gyógynövény, amely számtalan betegségre nyújt enyhülést, és már az őstörténetek előtt ismert volt.
A cickafark növényt az ókori orvosok is használták, latin nevét (Achillea Millefolium) pedig a trójai hős Akhilleusztól kapta, aki a csaták után cickafarkfűvel gyógyította katonái vérző sebeit. Hippokratész fürdőként vérző aranyérre ajánlotta, Dioszkoridész görög katonaorvos szerint pedig mindenféle fekélyre, sebre a legjobb vérzéscsillapítóként használható.
A cickafarkban több mint száz kémiai alkotórészt azonosítottak benne, mint az alonitsav, achillein, csersav, keserűanyag, mész, klór, vas, kén, nátrium, kálium, magnézium, aszparagin, glükozidok, gyanta, szénhidrát, flavonoidok, szalicilsav. A cickafark a nők doktoraként ismert, ugyanis a kamillához hasonlóan virágában több, levelében kevesebb kékes színű, azulén tartalmú illóolaj található, melynek görcsoldó hatása nyugtatja az emésztőrendszert és a méh izmait is, ezért a menstruációs görcsök csillapítására is alkalmas.
Emellett még számtalan jótékony hatást tulajdonítanak a cickafarkfűnek:
- Gyulladáscsökkentő
- Emésztést javító
- Köhögéscsillapító
- Epe-, és májműködést elősegítő hatású
- Erősíti a vénák falát
- Segíti a petefészek-gyulladás gyógyulását
- Menstruációs ciklus beállítására is javasolt
- Használható fogínygyulladásra
- Csökkenti a puffadást, hasi fájdalmakat
- Nélkülözhetetlen légzőszervi bajoknál
- Gyógyítja a húgyúti fertőzéseket, megbetegedéseket
- Megszünteti a migrénnel járó kínzó fejfájást
- Javítja az étvágyat
Cickafark tea elkészítése
Kúraszerűen napi 1-2 csészével alkalmazzuk.