Kérdése van? Bátran hívjon minket! +36 20 2527902
   

Blog

A szem csodálatos világa

A szem csodálatos világa

Ha október a látás hónapja, akkor érdemes megtudnunk azt is, miért a szem az egyik legérdekesebb érzékszervünk! Összeszedtünk néhány érdekességet szemünkről, látásunkról, amelyeket lehet, hogy még te sem tudtál!

A szemünk az egyik legösszetettebb és legkülönlegesebb érzékszervünk, amelyen keresztül megtapasztalhatjuk a körülöttünk lévő világot. Az életünk során számtalan változáson megy keresztül szemünk, és mivel ez a szerv rendkívül érzékeny, ezért különösen fontos, hogy megfelelően gondoskodjunk róla. 

 

  1. A szem rendkívüli alkalmazkodóképessége

Gondoltad volna, hogy a szemünk egyik legnagyobb csodája, hogy viszonylag gyorsan tud alkalmazkodni a különböző fényviszonyokhoz valamint távolságokhoz? Ezért is van az, ha lekapcsoljuk a világítást a szobában, akkor pár perc elteltével már érzékeljük látásunkkal, hogy merre van a szekrény vagy az ajtó. Ugyanez igaz, ha először csak a monitort nézzük, majd hirtelen a távolba tekintünk. Szemünk alkalmazkodik a távolsághoz és másodpercek alatt élesen látunk a távolba is. Ez a képesség egyrészt a pupilla tágulásának és szűkülésének köszönhető, másrészt a szemlencse rugalmasságának. Az életkor előrehaladtával azonban ez utóbbi csökkenhet, így olvasószemüvegre is szükségünk lehet.

 

  1. A szem védelme természetes módon

Tudtad, hogy azért pislogunk, mert ez a szem egyik természetes védelmi mechanizmusa? Egy felnőtt átlagosan percenként 15-20 alkalommal pislog, és ezzel segít nedvesen tartani a szemet valamint védi azt a környezeti hatásokkal szemben is. Ha száraz a levegő, akkor viszont csökkenhet a pislogás gyakorisága, így például ha sokáig kell egy légkondicionált vagy fűtött helyiségben tartózkodnunk, akkor érdemes például kamillakivonatot tartalmazó terméket, szemcseppet alkalmaznunk.

 

  1. A táplálkozás hatása a látásra

A látásunk szorosan összefügg a táplálkozásunkkal, különösen az A-vitamin, C-vitamin, E-vitamin, valamint az omega-3 zsírsavak bevitelével. Az A-vitamin például hozzájárul a szem egészséges nyálkahártyáinak fenntartásához, míg az antioxidánsok segíthetnek a sejtkárosodás ellen. Természetes források, mint a sárgarépa, a spenót és a halolaj, mind támogatják a szem egészségét és hozzájárulhatnak a makuladegeneráció megelőzéséhez.

 

  1. A szem és az alvás kapcsolata

Az alvás nemcsak a testnek, de a szemnek is alapvető szükséglete, ugyanis az éjszakai pihenés közben a szem regenerálódik, az izmok ellazulnak. Az alvásmegvonás azonban irritálhatja a szem felületét, száríthatja azt, és hosszú távon akár látásromláshoz is vezethet. Ha nehezen alszunk el, természetes módszerek, mint a levendulaolaj használata vagy egy pohár meleg kamillatea segíthetnek az ellazulásban.

 

  1. A képernyő idő veszélyei

Halottál már az 44A digitális eszközök fokozott használata komoly kihívások elé állítja a szemünket. Az úgynevezett "digitális szemfáradtság" gyakran a képernyő előtti hosszas időtöltés következtében alakul ki. Tünetei közé tartozik a homályos látás, fejfájás, szemszárazság és nyaki fájdalom. Ha eddig nem ismerted a 20-20-20 szabályt, akkor érdemes mihamarabb elkezdened, különösen, ha egész nap a monitor előtt ülsz. Ennek lényege, hogy minden 20 perc után nézzünk valamit, ami legalább 20 lábra (kb. 6 méterre) van tőlünk, és tartsuk rajta a tekintetünket legalább 20 másodpercig.

 

  1. A könnyeink nemcsak érzelmi reakciók

Sokan azt gondolják, hogy a könnyezés csupán az érzelmi reakciók kifejezésének egyik módja. Valójában a könnyeknek több típusa is van: alap könnyezés, fokozott könnyezés és érzelmi könnyezés. Az alap könnyek állandóan termelődnek, és a szem egészségének fenntartásához elengedhetetlenek, mivel védik a szemet a kiszáradástól. A fokozott könnyek akkor jelentkeznek, ha valamilyen irritáció, például füst vagy szél éri a szemet. Az érzelmi könnyek pedig stresszcsökkentő hatással bírnak, mivel egyfajta természetes válaszként megnyugtatják az idegrendszert.

 

  1. Az UV-védelem fontossága

A szemünket az UV-sugarak ugyanúgy károsítják, mint a bőrünket, ezért nagyon fontos, hogy gondoskodjunk a megfelelő védelemről. Az UV-sugárzás hosszú távon hozzájárulhat a szürkehályog és a makuladegeneráció kialakulásához. A napszemüveg viselése, amely 100%-os UV-védelmet nyújt, hatékony megoldás lehet. Érdemes olyan lencséket választani, amelyek nemcsak divatosak, hanem valódi védelmet is biztosítanak.

 

  1. Szemünket is tornáztathatjuk

A szemtorna természetes módja annak, hogy fenntartsuk a szem egészségét és támogassuk a látásunkat. Bizonyos gyakorlatok segíthetnek a szemizmok erősítésében és a feszültség csökkentésében, ami hosszú távon hozzájárulhat a látás javításához. Ilyen gyakorlat lehet például a fókuszváltás gyakorlása, amely során közelre és távolra váltogatva figyelünk tárgyakat. Emellett a pihentető szemgyakorlatok, például a tenyerezés – amikor néhány percre a tenyerünket a szemünkre tesszük – csökkenthetik a stresszt és segítenek ellazítani a szem körüli izmokat.



A szem egészségének megőrzése összetett feladat, amely figyelmet igényel. A megfelelő étrend, elegendő alvás, a képernyő használati szokások optimalizálása, és az UV-védelem mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy hosszú távon is jól láthassunk. A természetes gyógymódok és módszerek, mint a szemtorna és a természetes alapanyagú szemcseppek használata, további segítséget nyújtanak ebben. Érdemes tudatosan gondoskodni a szemünkről, hiszen ez a csodálatos érzékszervünk lehetővé teszi számunkra, hogy teljes pompájában élvezhessük a világot.