A mozgás hatása az agyra
Azt már többször hangsúlyoztuk, hogy a rendszeres mozgás milyen jó hatással van szervezetünkre, testünkre, de most azt vesszük nagyító alá, hogy milyen pozitív hatása van az agyra és annak működésére is.
A testmozgás jótékony hatása nemcsak a testre terjed ki, hanem az agyra gyakorolt pozitív hatásai is kiemelkedőek. A rendszeres fizikai aktivitás javíthatja a kognitív funkciókat, csökkentheti a depresszió és szorongás kockázatát, valamint növelheti az általános életminőséget is. Az alábbiakban összefoglaljuk a mozgás agyra gyakorolt legfontosabb hatásait, és adunk néhány tippet, hogy miként tarthatjuk az agyunkat fitt és egészséges állapotban.
KOGNITÍV FUNKCIÓK JAVULÁSA
A rendszeres testmozgás serkentheti az agynak azon területét, amely a kognitív funkciók javulásáért felel. Ide tartoznak azok a folyamatok, amelyeknek köszönhetően feldolgozásra kerülnek az információk, észlelünk vagy az emlékezés, a gondolkodás is ide sorolható. A kognitív funkciók javulásának köszönhetően például növekedhet a tanulási képesség vagy a memória teljesítménye is.
STRESSZ CSÖKKENTÉSE
Ha mozgunk, akkor az agy endorfinokat bocsát ki, amelyekről köztudott, hogy akár természetes fájdalomcsillapítóként vagy hangulatjavítóként is funkcionálnak. De ezeken túl segíthetnek csökkenteni a stressz szintjét vagy – és ez a legfontosabb – javíthatják az általános közérzetet is.
AZ AGY VÉRELLÁTÁSÁNAK JAVULÁSA
Mivel a mozgás fizikai aktivitást jelent, így fokozza a szívverést is, ezáltal pedig emelkedik a vér áramlása az agyba. A több oxigénnek és a tápanyagoknak köszönhetően, amelyek az agysejtekig eljutnak, elősegítheti azok egészségét és funkcionális képességét is.
ALVÁSMINŐSÉG JAVÍTÁSA
Az agy regenerációjához elengedhetetlen és létfontosságú az alvás. A tanult információk rögzítése valamint az idegrendszer pihenése alváskor történik meg. A rendszeres testmozgás segíthet abban, hogy jobban és kipihenten tudjunk aludni.
AGYI BETEGSÉGEK KOCZKÁZATÁNAK CSÖKKENTÉSE
Sokszor halljuk, hogy a rendszeres testmozgás mennyi jótékony hatással támogatja a szervezetünket. Ha az agyi betegségeket vesszük figyelembe, akkor pedig csökkentheti az Alzheimer-kór és egyéb neurodegeneratív betegségek kockázatát, valamint késleltetheti a demencia tüneteinek megjelenését is.
A fentiekben már olvashattunk, mennyi jótékony hatása van a rendszeres testmozgásnak az agyra, most azonban öt olyan tippet osztunk meg veletek, amelyeket érdemes betartani, hogy fitten tartsuk agyunkat!
TIPPEK AZ AGY FITNESZÉNEK FENNTARTÁSÁRA
- Rendszeres testmozgás
Igyekezzünk naponta legalább 30 perc mérsékelt intenzitású testmozgást végezni, amely lehet akár gyors séta, úszás vagy kerékpározás.
- Kognitív kihívások
Érdemes olyan tevékenységeket végezni, amelyek agyi stimulációt indítanak el. Ilyenek lehetnek például a rejtvények megoldása vagy új nyelv tanulása, de valamilyen hangszeren történő játszás is.
- Egészséges táplálkozás
A diófélék, a bogyós gyümölcsök, a halak és a zöld leveles zöldségek nemcsak omega-3 zsírsavakban és antioxidánsokban gazdagok, hanem úgymond „agybarát” ételek is, amelyek segíthetnek az agy működésében.
- Elegendő alvás
Igyekezzünk rendszeresíteni a megfelelő időtartamú és minőségű alvást, amely 7-8 órát jelent. Ha nincs meg hosszú távon az alvás, akkor az negatívan befolyásolhatja az agyi funkciókat és a memóriát is.
- Stressz kezelése
A stressz az egyik legnagyobb probléma az életünkben, hiszen észre sem vesszük és mégis számtalan folyamatot befolyásol negatív értelemben. Alkalmazzunk olyan stressz csökkentő technikákat, mint például a meditáció, a jóga vagy a mélylégzés, amelyek csökkenthetik az agyra gyakorolt negatív hatásokat.
Ha a fenti módszereket beépítjük hosszú távon a mindennapjainkba, akkor nagyban hozzájárulunk az agy egészségének megőrzéséhez valamint a kognitív képességek javításához is. A rendszeres mozgás nemcsak a testünkre van jótékony hatással, de számtalan pozitív eredményt hordoz magában az agy működésével kapcsolatban is. Érdemes kicsit átgondolni mindennapunkon és tudatosan bevezetni egy-egy tippet az életünkbe!