Kérdése van? Bátran hívjon minket! +36 20 2527902
   

Blog

A kollagén szerepe bőrünk egészségében

A kollagén szerepe bőrünk egészségében

A kor előrehaladtával szervezetünk egyre kevesebb kollagént termel, amely számos módon a bőrünkre is hatással van. Az, hogy pontosan milyen folyamatok mennek végbe és mit tehetünk bőrünk egészségének megőrzése érdekében, vagy hogyan vehetjük észre a kollagén hiányát, ebben a cikkben fejtjük ki.

Az, hogy a kollagén lényegében a szervezetünk ragasztója már korábbi cikkünkben is bemutattuk, mint ahogyan a kollagének különböző típusait is összegyűjtöttük. Ez alkalommal azonban bőrünkre koncentrálunk, hiszen a kollagén a bőr rugalmasságának és feszességének egyik alapvető összetevője, amelynek mennyisége az évek előrehaladtával természetes módon csökken. Így történik meg az, hogy a bőr veszíthet feszességéből, megjelennek az első ráncok és bőrünk is egyre szárazabbá válik. Szerencsére azonban van segítség is, de mielőtt rátérnénk a tennivalókra, kezdjük most is a legelején!

 

MIÉRT FONTOS A BŐRNEK A KOLLAGÉN?

A kollagén a bőr kötőszöveteiben található fehérje, „testünk ragasztója”, de hívhatjuk a „bőr építőkövének” is, hiszen feszessé és rugalmassá teszi azt úgy, hogy közben az ízületek, a csontok és az izmok egészségének fenntartásában is jelentős szerepet játszik. 25-30 éves korunktól kezdve azonban testünk kollagén termelése természetes módon egyre csökken, amelyet felgyorsíthatnak olyan külső hatások is, mint például az UV-sugárzás, a stressz, a dohányzás vagy akár a nem megfelelő étrend. Nem egy esztétikai problémáról van szó kollagén hiány esetén, hiszen sokkal jelentősebb hatása van egészségünkre.

 

HOGYAN VEHETJÜK ÉSZRE BŐRÜNKÖN A KOLLAGÉN HIÁNYÁT?

A bőrünk mindig megmutatja, ha valamilyen hiány alakul ki szervezetünkben, így a kollagén hiányát is lehet látni. Érdemes az alábbiakra figyelni:

  • Apróbb ráncok és finom vonalak megjelenése: szinte a legelső tünete a kollagén hiányának, hiszen a kollagén a bőr szerkezetének feszességéért is felel. Ha pedig elkezd csökkeni szervezetünkben a kollagén mennyisége, akkor azonnal meglátszik, először apró ráncok formájában.
  • Bőrszárazság: nem feltétlenül azt jelenti, hogy kevés folyadékot vittünk be szervezetünkbe, ha bőrünk folyamatosan száraz, hanem a kollagén csökkenését is, hiszen a bőr nedvességtartalmának megőrzésében is kiemelt szerepe lehet.
  • Bőrünk elvékonyodása: ha a kollagén jelentős mértékben csökken a szervezetünkben, akkor a bőrünk könnyebben elveszítheti vastagságát és ellenálló képességét is. Ennek köszönhetően bőrünk hajlamosabb lesz a sérülésekre és a külső környezeti hatásokra is.
  • Rugalmatlan bőr: mivel a kollagén is szerepet vállal a bőr rugalmasságáért, ezért ha csökken a mennyisége, akkor mélyebb ráncok jelenhetnek meg és akár megereszkedett bőr is kialakulhat.

 

Felmerülhet bennünk a kérdés, hogy mit tehetünk akkor, ha a fentieket mi magunk is tapasztaljuk saját bőrünkön. Persze először érdemes a környezeti hatásokat vagy a bevitt folyadék mennyiségét átgondolnunk, hiszen lehet a kiszáradt bőr annak köszönhető. De mit tehetünk akkor, ha mégsem így van?

 

HOGYAN NÖVELHETJÜK A KOLLAGÉN MENNYISÉGÉT?

Erre számtalan módszer van, különböző megoldások léteznek, lehet természetes úton is vagy akár kiegészítők felé is fordulhatunk. Jöjjön néhány HERBATIPP:

  • Kollagénben gazdag étrend: köztudott, hogy a húsokban, csontlevesben könnyen hasznosítható kollagén található, így egy hosszú ideig főzött csontleves, ha nem is képes csodákra, de segíthet kollagén szintünket befolyásolni pozitív irányba.
  • C-vitamin fogyasztás: ahhoz, hogy a kollagén megfelelően fejtse ki hatását szervezetünkben, C-vitaminra van szüksége, úgyhogy nem árt, ha ügyelünk a megfelelő mennyiség bevitelére. Fogyasszunk rendszeresen citrusféléket, paprikát vagy sötétzöld leveles zöldségeket.
  • Zöld leveles zöldségek és antioxidánsok: az antioxidánsok, például a spenótban, káposztában és más zöldségekben található anyagok, védelmet nyújthatnak az UV-sugárzás és a szabad gyökök okozta károsodások ellen, melyek gyorsítják a kollagén lebomlását. Az antioxidánsok tehát védelmet nyújthatnak, és közvetetten támogathatják a bőr egészségét is.
  • Egészséges zsírok és fehérjék: érdemes odafigyelnünk ezek bevitelére, hiszen elősegíthetik a kollagén termelését. Válasszunk bátran avokádót, olívaolajat, lazacot vagy egyéb halakat is étrendünkbe.
  • Hialuronsavban gazdag ételek: igen, ezt is be tudjuk vinni étkezés során szervezetünkbe és azért is fontos, mert bőrünk hidratálásában játszik kulcsszerepet, és hozzájárulhat a kollagén hatékonyabb beépüléséhez is. Válasszunk gyökérzöldségeket és citrusféléket minden nap!
  • Megfelelő alvás és a stressz kezelése: a kollagén termelés biztosan hatékonyabb lesz, ha a szervezet ki van pihenve és regenerálódhat is közben, hiszen az alvás során zajlanak le a bőr javító folyamatai is.
  • Kollagén kiegészítők választása: fontos, hogy kizárólag megfelelő minőségű kollagént válasszuk, mint amilyen a Herbadoctor Collagen Plus folyékony marhakollagén készítménye, amely extra magas ásványi anyag- és vitamintartalommal rendelkezik.

 

A kollagén elengedhetetlen a bőr egészségéhez és fiatalos megjelenéséhez. Hiányában a bőr veszít feszességéből, rugalmasságából, és hajlamosabbá válhat a kiszáradásra, a ráncok kialakulására és a megereszkedésre. Mivel az életkor előrehaladtával természetes módon csökken a szervezet kollagén termelése, fontos, hogy tudatosan támogassuk azt. A kollagén hiány felismerése és az ellene való természetes küzdelem egy hosszú távon megtérülő befektetés lehet a bőrünk egészségébe, ami nem csupán esztétikai, hanem életminőségi szempontból is jelentős előnyökkel jár.